• EŠTE SÚ VOĽNÉ MIESTA, MÁTE MOŽNOSŤ SA PRIHLÁSIŤ

    • 15. 11. 2019
    • Na našej škole sa bude opäť organizovať BARMANSKÝ KURZ. Cena kurzu je 120 €. Záujemcovia sa môžu prihlásiť u p. majsterky Krasnayovej.

     Pre šikovné ruky sa bude organizovať aj CARVINGOVÝ KURZ začiatočníkov. Cena kurzu je 70 €. Záujemcovia sa môžu prihlásiť u p. majstra Kolesára. 

    • Deň otvorených dverí 2019 a vyhodnotenie súťaže "Zdravá výživa"

    • 5. 11. 2019
    • Dňa 29.10.2019 sa na pôde našej školy uskutočnil Deň otvorených dverí, počas ktorého mali žiaci základných škôl a ich zákonní zástupcovia možnosť prehliadnuť si priestory školy, oboznámiť sa s odbormi, ktoré škola ponúka, vypočuť si zážitky a skúsenosti žiakov z praxe v zahraničí, či na súťažiach. Rovnako pre návštevníkov boli pripravené hravé aktivity v anglickom jazyku a praktické ukážky zručností našich žiakov, ktoré si zdokonaľujú aj vďaka podpore Nadácie EPH. Návštevníci sa mohli osviežiť pri ukážke barmanského umenia, kedy im žiaci školy, ktorí absolvovali kurz barmanstva, ukázali kúzla miešania nápojov. 

     Žiaci základných škôl sa mohli zapojiť do súťaže "Zdravá výživa". Pripravili a priniesli naozaj zaujímavé a hlavne zdravé jedlá.

     Vyhodnotenie súťaže:

     1. miesto: Zeleninový šalát s kuracím mäsom - súťažiaci s kódmi 001 a 002

     2. miesto: Zeleninový šalát s olivami - súťažiaci s kódmi 005 a 006

     3. miesto: Kari kurací šalát s ananásom - súťažiaci s kódom 007

     _________________________________________________________________________

     Divácka cena: Rokfordské fazuľky - súťažiaci s kódom 019

     Škola s najvyšším počtom súťažiacichZŠ Sibírska, Prešov

      

     Výhercov budeme osobne kontaktovať.

      

     Televíznu reportáž si môžete pozrieť na https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328/202341 . (Správy RTVS z regiónov, 9:32)

      

    • ST. NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT

    • 2. 11. 2019
    • Dnešná doba kladie dôraz na nové znalosti barmana, barovú mixológiu, servis nápojov a prívetivé správanie k hosťom. V rámci projektu ST. NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT  lektor Tomáš Gyén – majster sveta v miešaní nápojov v kategórii nealkoholických koktailov z roku 2018 realizoval na našej škole dňa 25.09.2019 workshop.

     V rámci workshopu odovzdal účastníkom veľmi cenné vedomosti o nápojovej gastronómii, priblížil históriu a výrobu špičkových značkových liehovín, vín a sirupov. Na základe získaných vedomostí žiaci písali odborný test. Po vyhodnotení testu boli vybraní dvaja žiaci, ktorí postúpili do finále projektu ST. NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT, ktoré sa bude konať v Bratislave. 

     Za našu školu sa finále zúčastnia Erika Ptašinská a Patrícia Matolová. Budeme im vo finále držať prsty. 

      

      

      

    • EUROCUP 2019

    • 1. 11. 2019
    • V dňoch 23. a 24. októbra 2019 sa v priestoroch Hotelovej akadémie v Prešove uskutočnil 27. ročník medzinárodnej barmanskej súťaže v miešaní nápojov EUROCUP. Podujatie sa realizovalo pod záštitou AEHT – Asociácie európskych škôl hotelierstva a turizmu, Slovenskej barmanskej asociácie (SKBA) a Prešovského samosprávneho kraja.

     Obohatením podujatia bol 3. ročník súťaže „EUROCUP – BARISTICKÁ SÚŤAŽ“, ktorá bola do formátu EUROCUP zaradená v jubilejnom 25.ročníku v roku 2017. 

     Baristickej súťaže sa zúčastnil náš žiak Mykhailo Savisko.

     V rámci barmanstva súťažili Bohdan Shevchenko a Blanka Trebuňáková. V celkovom hodnotení skončil Bohdan na krásnom 11. mieste a Blanka na 20. Bohdan sa stal aj najúspešnejším reprezentantom PSK. Ako škola sme skončili na 6. mieste.

     Žiaci sa na súťaž mohli pripravovať aj vďaka podpore Nadácie EPH. Ďakujeme všetkým za úspešnú reprezentáciu školy.

    • Odovzdávanie odmien za súťaž "Zdravá výživa"

    • 25. 11. 2019
    • V rámci Dňa otvorených dverí sa mohli žiaci základných škôl zapojiť do súťaže "Zdravá výživa". Pripravili a priniesli zaujímavé a hlavne zdravé jedlá. A my sme ich odmenili. Do školy sme im priniesli chutnú desiatu a vecné ceny. Sme radi, že sa témy zdravia a výživy tak úspešne zhostili. 

    • Baristický kurz 2019

    • 6. 11. 2019
    • Popri iných aktivitách sa žiaci našej školy priúčali baristickému umeniu. Účasťou na baristickom kurze získali cenné znalosti a praktické zručnosti z oblasti prípravy kávy. Kurz sa realizoval v spolupráci s Academy of coffee a s podporou Nadácie EPH. 

    • "SLOVAK BARISTA CUP" junior Prešov

    • 4. 11. 2019
    • Opäť sme boli spoluorganizátorom jedného z kôl "SLOVAK BARISTA CUP" junior, a to aj vďaka podpore Nadácie EPH. 29. októbra sa na pôde našej školy stretlo 12 stredných odborných škôl a hotelových akadémií  zo Slovenska. 25 súťažiacich predviedlo dych vyrážajúce výkony a dokázalo, že pre nich baristika nie je iba povolanie. 

     Našu školu reprezetnovali: Kristína Kačmareková, Mykhailo Savisko a Klaudia Karafová. 

     Súťažiaci sa predstavili v dvoch hlavných bodovacích disciplínach. Nastavenie mlynčeka a príprava dvakrát espresso, dvakrát cappuccino a dvakrát voľný nápoj, ktorého základom bola káva. Všetci súťažiaci museli absolvovať novú, zatiaľ len vzdelávaciu disciplínu, alternatívnu prípravu kávy. V každom kole tohto ročníka súťaže sa predstavuje jedna z najviac používaných alternatívnych príprav na Slovensku i vo svete. Po príprave kávy cez Chemex,  Aeropress, Walküre, V60 či v Džezve sa baristi vrhli na jednu z najobľúbenejších príprav kávy v našich domácnostiach French Press.  Okrem netradičnej chuti kávy sa súťažiaci sústredili na odborný výklad komisárov, vďaka ktorému pochopili dôležitosť všetkých postupov pri príprave zdravej zalievanej kávy.  Presnosť, rýchlosť, precíznosť, hygiena, komunikatívnosť každého z baristov, to boli hlavné body záujmu komisárov vo všetkých disciplínach.