• Baristický kurz 2019

     • Popri iných aktivitách sa žiaci našej školy priúčali baristickému umeniu. Účasťou na baristickom kurze získali cenné znalosti a praktické zručnosti z oblasti prípravy kávy. Kurz sa realizoval v spolupráci s Academy of coffee a s podporou Nadácie EPH. 

     • Deň otvorených dverí 2019 a vyhodnotenie súťaže "Zdravá výživa"

     • Dňa 29.10.2019 sa na pôde našej školy uskutočnil Deň otvorených dverí, počas ktorého mali žiaci základných škôl a ich zákonní zástupcovia možnosť prehliadnuť si priestory školy, oboznámiť sa s odbormi, ktoré škola ponúka, vypočuť si zážitky a skúsenosti žiakov z praxe v zahraničí, či na súťažiach. Rovnako pre návštevníkov boli pripravené hravé aktivity v anglickom jazyku a praktické ukážky zručností našich žiakov, ktoré si zdokonaľujú aj vďaka podpore Nadácie EPH. Návštevníci sa mohli osviežiť pri ukážke barmanského umenia, kedy im žiaci školy, ktorí absolvovali kurz barmanstva, ukázali kúzla miešania nápojov. 

      Žiaci základných škôl sa mohli zapojiť do súťaže "Zdravá výživa". Pripravili a priniesli naozaj zaujímavé a hlavne zdravé jedlá.

      Vyhodnotenie súťaže:

      1. miesto: Zeleninový šalát s kuracím mäsom - súťažiaci s kódmi 001 a 002

      2. miesto: Zeleninový šalát s olivami - súťažiaci s kódmi 005 a 006

      3. miesto: Kari kurací šalát s ananásom - súťažiaci s kódom 007

      _________________________________________________________________________

      Divácka cena: Rokfordské fazuľky - súťažiaci s kódom 019

      Škola s najvyšším počtom súťažiacichZŠ Sibírska, Prešov

       

      Výhercov budeme osobne kontaktovať.

       

      Televíznu reportáž si môžete pozrieť na https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328/202341 . (Správy RTVS z regiónov, 9:32)

       

     • "SLOVAK BARISTA CUP" junior Prešov

     • Opäť sme boli spoluorganizátorom jedného z kôl "SLOVAK BARISTA CUP" junior, a to aj vďaka podpore Nadácie EPH. 29. októbra sa na pôde našej školy stretlo 12 stredných odborných škôl a hotelových akadémií  zo Slovenska. 25 súťažiacich predviedlo dych vyrážajúce výkony a dokázalo, že pre nich baristika nie je iba povolanie. 

      Našu školu reprezetnovali: Kristína Kačmareková, Mykhailo Savisko a Klaudia Karafová. 

      Súťažiaci sa predstavili v dvoch hlavných bodovacích disciplínach. Nastavenie mlynčeka a príprava dvakrát espresso, dvakrát cappuccino a dvakrát voľný nápoj, ktorého základom bola káva. Všetci súťažiaci museli absolvovať novú, zatiaľ len vzdelávaciu disciplínu, alternatívnu prípravu kávy. V každom kole tohto ročníka súťaže sa predstavuje jedna z najviac používaných alternatívnych príprav na Slovensku i vo svete. Po príprave kávy cez Chemex,  Aeropress, Walküre, V60 či v Džezve sa baristi vrhli na jednu z najobľúbenejších príprav kávy v našich domácnostiach French Press.  Okrem netradičnej chuti kávy sa súťažiaci sústredili na odborný výklad komisárov, vďaka ktorému pochopili dôležitosť všetkých postupov pri príprave zdravej zalievanej kávy.  Presnosť, rýchlosť, precíznosť, hygiena, komunikatívnosť každého z baristov, to boli hlavné body záujmu komisárov vo všetkých disciplínach. 

       

     • ST. NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT

     • Dnešná doba kladie dôraz na nové znalosti barmana, barovú mixológiu, servis nápojov a prívetivé správanie k hosťom. V rámci projektu ST. NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT  lektor Tomáš Gyén – majster sveta v miešaní nápojov v kategórii nealkoholických koktailov z roku 2018 realizoval na našej škole dňa 25.09.2019 workshop.

      V rámci workshopu odovzdal účastníkom veľmi cenné vedomosti o nápojovej gastronómii, priblížil históriu a výrobu špičkových značkových liehovín, vín a sirupov. Na základe získaných vedomostí žiaci písali odborný test. Po vyhodnotení testu boli vybraní dvaja žiaci, ktorí postúpili do finále projektu ST. NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT, ktoré sa bude konať v Bratislave. 

      Za našu školu sa finále zúčastnia Erika Ptašinská a Patrícia Matolová. Budeme im vo finále držať prsty. 

       

       

       

     • EUROCUP 2019

     • V dňoch 23. a 24. októbra 2019 sa v priestoroch Hotelovej akadémie v Prešove uskutočnil 27. ročník medzinárodnej barmanskej súťaže v miešaní nápojov EUROCUP. Podujatie sa realizovalo pod záštitou AEHT – Asociácie európskych škôl hotelierstva a turizmu, Slovenskej barmanskej asociácie (SKBA) a Prešovského samosprávneho kraja.

      Obohatením podujatia bol 3. ročník súťaže „EUROCUP – BARISTICKÁ SÚŤAŽ“, ktorá bola do formátu EUROCUP zaradená v jubilejnom 25.ročníku v roku 2017. 

      Baristickej súťaže sa zúčastnil náš žiak Mykhailo Savisko.

      V rámci barmanstva súťažili Bohdan Shevchenko a Blanka Trebuňáková. V celkovom hodnotení skončil Bohdan na krásnom 11. mieste a Blanka na 20. Bohdan sa stal aj najúspešnejším reprezentantom PSK. Ako škola sme skončili na 6. mieste.

      Žiaci sa na súťaž mohli pripravovať aj vďaka podpore Nadácie EPH. Ďakujeme všetkým za úspešnú reprezentáciu školy.

     • Vyhodnotenie motivačného programu za školský rok 2018/2019

     • Poradie tried:

      1. miesto - II.A

      2. miesto - I.B

      3. miesto - I.A

      Poradie žiakov:

      1. miesto - Slimak Šimon

      2. miesto - Savisko Mykhailo

      3. miesto - Piskurová Lenka

      Blahoželáme!

     • Imatrikulácia prvákov na školskom internáte

     • Imatrikulácia prvákov na školskom internáte sa konala 9.10.2019. Študenti sa stretli v kongrésovej sále a matrikulaciu začali spoločnou večerou. Celú akciu pripravili J.Zálešova, L.Čubová, P.Hurtuk a B.Hovancová. Ďakujeme im za nápadité súťaže a disciplíny a prvákom za ich statočné zvládnutie. Tešime sa na ďalši rok. 

     • FGC tour 2019

     • Študenti medicíny Lekárskej fakulty UK v rámci projektu "Medici za zdravie žien", ktorý organizuje Liga proti rakovine, robia počas októbra prednášky pre mladé dievčatá – študentky o dôležitosti prvej gynekologickej  prehliadky. 

      Navštívili aj našu školu. Cieľom prednášky spojenej s besedou bolo priblížiť študentkám problematiku prvej prehliadky, pomôcť prekonať strach z nej. Poukázali tiež na dôležitosť preventívnych prehliadok, ktoré môžu odhaliť rakovinu v počiatočnom štádiu.

     • Svetový deň úsmevu

     • Svetový deň úsmevu sa oslavuje od roku 1999. Iniciátorom bol Harvey Richard Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril „smajlíka“, symbol šťastia a dobrej vôle. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.

      Nám priniesli v tento deň úsmev žiaci ubytovaní na internáte. Ako? Pozrite si fotografie a uvidíte...

     • "SLOVAK BARISTA CUP" Žilina 2019

     • Prvýkrát v tomto školskom roku a prvýkrát na Hotelovej akadémii v Žiline sa konala ďalšia súťaž zo série "SLOVAK BARISTA CUP". Skvelá atmosféra aj skvelá kávička sprevádzala účastníkov celým dňom. 

      Súťaže sa zúčastnili aj naši žiaci, ktorí získali pekné umiestnenie v rámci mladších účastníkov: 5. miesto - Klaudia Karafová, 9. miesto - Mykhailo Savisko, 11. miesto - Kristína Kačmareková.

      Blahoželáme!

     • World Cleanup Day

     • Do iniciatívy “World Cleanup Day” (Svetový čistiaci deň) sa 21. septembra zapojIlo 150 krajín s ambíciou zapojiť 5 % ich populácie a upratať si okolie. Predstavte si 300 miliónov ľudí, ktorí zbierajú odpad a zanechávajú za sebou čistú prírodu a mestá. Teraz si predstavte ten skvelý pocit, keď priložíte ruku k dielu aj vy.

      Aj naša škola našla dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do upratovania. Cez aplikáciu TrashOut našli lokalizovanú nelegálnu skládku a čiastočne ju vypratali. Tiež upratali okolie Torysy pri našej škole.

      Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným.

     • Baristický kurz

     • V dňoch 21.10. – 24.10. 2019 sa bude na našej škole konať baristický kurz. Cena kurzu je 100 €. Záujemcovia sa môžu prihlásiť u p. Mikolajovej.

     • Koláč Rádia Regina Východ 2019

     • Dňa 5.9.2019 sa naše žiačky Judita Kollárová a Blanka Trebuňáková spolu s p. majsterkou Frištykovou zúčastnili súťaže Koláč Rádia Regina Východ. Tento 8. ročník bol s podtitulom "Štyri lady čokolády..." Dievčatá mohli súťažiť vďaka podpore Nadácie EPH. Upiekli sladké čokoládové koláče, ktorých krásu si môžete pozrieť aspoň na nasledujúcich fotografiách. 

    • Inštrukcie k používaniu preukazu ISIC
     • Inštrukcie k používaniu preukazu ISIC

     •  

      1. Na preukaz je potrebné nalepiť fotografiu s použitím priloženej fólie. Bez fotografie je preukaz neplatný.
      2. Pre využívanie zliav ISIC a EURO<26 v obchodoch, kinách, Orange, kúpaliskách, e-shopoch, na cestovanie, poistenie,  na zľavy ISIC a EURO<26 v zahraničí  je preukaz platný hneď od obdržania, až do doby vyznačenej na preukaze, napr. 09/2019.

      V ďalšom roku sa platnosť preukazu predlžuje kúpou a nalepením známky 09/2020.

      Viac na: www.studentskypreukaz.sk

       

      1. V SAD sa karta aktivuje prvým nabitím kreditu u šoféra autobusu alebo na predajnom mieste dopravcu.
      2. V MHD (na predajnom mieste alebo cez internet) si žiak môže na preukaz kúpiť mesačník, alebo nahrať kredit.
      3. Pre použitie na bezplatnú vlakovú dopravu je potrebné, aby žiak s preukazom ISIC/EURO26  išiel po 1.9.2018 na železničnú stanicu a preukaz si zaregistroval. Pre registráciu je potrebný preukaz totožnosti, registrácia je zdarma. Registráciou žiak získa  papierový preukaz zákazníka. Pri cestovaní používa už iba svoj preukaz ISIC/EURO<26 – najprv si kúpi cestovný lístok na bezplatnú dopravu za 0 € a vo vlaku ukáže revízorovi lístok a svoj preukaz ISIC/EURO<26. (papierový preukaz od železníc už nemusí nosiť).

      Viac na:  www.transcard.sk     

     • ISIC

     • 1. Preukaz ISIC/EURO26 je platný len s novou známkou ISIC 09/2020 a s predĺženou platnosťou elektronickej peňaženky (čip).

      2. Predĺženie preukazu novou známkou ISIC 09/2020 bude na škole možné do 31.10.2019 bez poštovného.

      3. Od 1.11.2019 sa bude dať známka ISIC 09/2020 objednať a uhradiť len cez www.objednaj-preukaz.sk s poštovným 2,80 € navyše.

     • Exkurzia Tatranská likérka s.r.o.

     • Lepšie je raz vidieť, ako trikrát počuť. V Kežmarku druháci hotelovej akadémie videli prevádzku úspešnej rodinnej firmy a vypočuli si históriu jej existencie a tajomstvá technológie prípravy svetovo úspešných likérov. Horúci deň zavŕšili na termálnom kúpalisku a vlastnoručne pripravenou večerou. Večierka? Nebola!

     • Mačanka 2019

     • SÚŤAŽ VO VARENÍ ŠARIŠSKEJ „MAČANKY“ SA KONÁ UŽ TRADIČNE V RÁMCI OSLÁV DNI MESTA PREŠOV. Gastronomické podujatie, ktoré organizuje Prešovský klub kuchárov a cukrárov v spolupráci s mestom Prešov, je súčasťou Dní mesta Prešov už štyri roky. 

      Úlohou každého súťažiaceho kuchára bolo pripraviť päť litrov mačanky, kde sa hodnotila konzistencia, farba a chuť. Súťaž hodnotila porota zložená z profesionálnych kuchárov a následne aj verejnosť – keď každý hodnotiaci laik dostal tri žetóny, a po ochutnaní všetkých súťažných mačaniek, ich pridelil trom podľa neho najchutnejším mačankam.

      V tohtoročnom ročníku bol rekordný počet súťažiacich – až 22, od Michaloviec až po Tatry.

      Odborná porota v zložení Marián Pšak, Marián Miščík a Ing. Anton Kubík sa vo svojom hodnotení zhodla na poradí:

      1. p. Paľa Matúš ( Vývarovňa u Šotíka Prešov)
      2. p. Čech Samuel (Stredná odborná škola gastronómie a služieb SDH 3, Prešov)
      3. p. Gáll Ján (Súkromná stredná odborná škola hotelierstva a gastronómie Mladosť, Prešov)

      https://www.szkc.sk/macanka-2019-vyhodnotenie/

     • Medzinárodná konferencia MANAGEMENT 2018

     • Dňa 26.9.2018 sa študenti štvrtého a piateho ročníka hotelovej akadémie zúčastnili medzinárodnej konferencie MANAGEMENT 2018 v Novom Smokovci. Konferenciu organizovala Fakulta manažmentu Prešovskej univerzity. Študenti si vypočuli prednášky ekonomických expertov z Talianska, Grécka, Slovenska a Južnej Afriky. Všetky prednášky boli, samozrejme, v anglickom jazyku. 

     • Deň otvorených dverí Ústavného súdu

     • Dňa 27. 9. 2018 sa prváci a druháci študijného odboru hotelovej akadémie našej školy zúčastnili Dňa otvorených dverí Ústavného súdu Slovenskej republiky. Išlo už o tretí ročník mimoriadne populárneho podujatia v Košiciach, pretože po zvyšok roka tieto priestory nie sú prístupné verejnosti. Spolu so stovkami ďalších návštevníkov naši žiaci absolvovali výklad o histórii a funkcii jednotlivých budov a miestností súdu. Prezreli si a vyskúšali pohodlie kresiel v  Sieni nezávislosti, v ktorej prebiehajú neverejné zasadnutia pléna ústavného súdu, kanceláriu sudcu a predsedníčky ústavného súdu, videli diela známych umelcov najmä z východného Slovenska. Odniesli si propagačné darčeky a informácie o zložení a úlohách Ústavného súdu, ktoré sa im veľmi zídu počas štúdia.

     • Národný týždeň charity

     • Ak chceš, môžeš sa zapojiť aj ty.