KARIÉROVÉ PORADENSTVO
Prvoradou úlohou kariérového poradenstva je, aby študent rozvíjal svoje schopnosti a zručnosti a vedel ich uplatniť na trhu práce. Hľadáme možnosti, metódy a formy vyučovania. Snažíme sa zvyšovať motiváciu pre kariérny rast študenta a jeho ďalšieho vzdelávania po ukončení štúdia. Naším hlavným cieľom je rozvíjať odborné (profesijné), sociálne, osobnostné a komunikačné kompetencie študentov. Realizujeme konzultácie so študentmi, rodičmi, učiteľmi, diskutujeme s firmami, zástupcami rôznych organizácií a agentúr, umožňujeme získať prehľad trhu práce formou kariérnych dní, odborných workshopov, testovania, certifikácií, rozhovormi s úspešnými absolventmi školy, exkurziami a besedami.
Na čo je potrebné myslieť pri podpore kariérneho rozhodovania stredoškoláka?
Rozhodovanie o pokračovaní štúdia na vysokej škole je neoddeliteľne späté s predstavou o vlastnej sebarealizácii, kariére a životnej dráhe. Vždy v kontexte osobnosti daného jednotlivca, schopností a dispozícií, záujmov, sociálneho okolia, ašpirácií a ďalších faktorov, determinujúcich pohľad na trh práce alebo samostatnú profesionálnu činnosť v budúcnosti.
Kľúčovými otázkami, cez ktoré je potrebné potenciálneho uchádzača o štúdium previesť, sú minimálne nasledovné:
- Akú hodnotu prisudzuje uchádzač a jeho okolie vysokoškolskému vzdelaniu?
- Prečo takúto hodnotu absolvovaniu štúdia prisudzujú?
- Je predstava o odbore konkrétna a jasná?
- Čo konkrétne očakávajú ako prínos z absolvovania štúdia?
- Ako súvisí tento výber so sebaobrazom uchádzača?
- Nakoľko sú rozvinuté predstavy o trhu práce, kariérach, požadovaných kompetenciách, ekonomických a materiálnych či psychologických a sociálnych trendoch v oblasti kariér vysokoškolských absolventov?
- Sú potrebné vo vyššie uvedených otázkach ďalšie dopĺňanie informácií a klasifikácia?
- Je možné posilniť priamy kontakt s realitou povolaní (praxe) absolventov odboru, o ktorý vzniká záujem?
- Podarí sa nájsť vhodný balans ašpirácií, záujmov, dispozícií a príležitostí?
- Podarí sa kvalitne prediskutovať a zvážiť riziká a bariéry danej voľby?
- Podarí sa úspešne implementovať rozhodnutie v procese prihlásenia a akceptácie sa štúdium?
Je teda zrejmé, že proces, ktorým stredoškolák pri rozhodovaní prechádza, v sebe zahŕňa:
- sebapoznávanie,
- rozširovanie informácií o sebe a o svete práce,
- zisťovanie informácií o možnostiach štúdia/povolania v regióne a v zahraničí,
- stanovovanie priorít a práca s identifikáciou a reflexiou rizík,
- rozvoj zručností hľadať si vhodné študijné smerovanie v kontexte voľby povolania.
Proces rozhodovania o výbere ďalšieho kariérneho smerovania, s čím súvisí aj výber vysokoškolského štúdia u tých, ktorí svoje kariérne ambície s jeho absolvovaním spájajú, môžeme tiež zjednodušene charakterizovať v troch fázach:
- Reflexia – premýšľať a zisťovať, čo ma priťahuje, zaujíma, na čo mám „vlohy“, talent, zručnosti a podobne, čo ma teší a napĺňa a prečo, a naopak, čo pre seba nepovažujem za tak dobré a prečo.
- Explorácia – zisťovanie z rôznych zdrojov, cez rôzne skúsenosti, cez zažitie a vyhodnotenie situácií a podobne, ktoré možnosti vzdelávania mám a ku ktorým kariéram, profesiám, životným dráham môžu viesť – a čo to bude „obnášať“.
- Plánovanie – identifikácia krokov, ktoré by som mal spraviť, aby som mohol dospieť k rozhodnutiu a následne k získaniu možnosti zrealizovať zvolené vzdelávanie vo zvolenej inštitúcii zvolenou formou, atď., znamená tiež identifikovať prioritné a preferované možnosti sústrediť sa na ich naplnenie – teda až po uchádzanie sa a prijatie na danú školu/odbor/program.
Žiaden z vyššie uvedených krokov by nemal byť podcenený a každý z nich potrebuje rad informačných zdrojov, ktoré pomáhajú uchádzačovi o vysokoškolské štúdium dostávať sa stále bližšie k reálnej aplikácii prihlášky a prípadnému prijatiu na štúdium.