• Netiketa (etiketa na internete)

• 16. 5. 2024
        • Internet je dobrý sluha, ale zlý pán. S narastajúcim trendom presúvania sa ľudských aktivít do digitálneho sveta rastie aj hrozba konfliktov a útokov v online priestore. Naši žiaci preto absolvovali s pani psychologičkou z Centra poradenstva a prevencie v Prešove preventívnu aktivitu zameranú na Netiketu (etiketa na internete), identifikáciu možnej agresie a spôsoby ochrany pred obťažovaním, ubližovaním, zastrašovaním, výsmechom či vyhrážaním. Trestný zákon od 1. júla 2021 prostredníctvom zákona č. 236/2021 Z.z. definuje trestný čin nebezpečného elektronického obťažovania - kyberšikanovania. Všeobecne sa dá povedať, že na internete nerobme to, čo sa nepatrí ani v reálnom živote. Na druhej strane, internet je skvelé miesto na šírenie pozitivity a pomoci!

• Mirror Hospitality Expo 2024

• 13. 5. 2024
        • Dňa 7.5.2024 sme sa zúčastnili medzinárodného gastronomického podujatia, ktoré organizovala Slovenská Barmanská Asociácia v spolupráci s Mirror Cocktail Barom ako organizátorom Mirror Hospitality Expo 2024. Podujatie sa konalo v hoteli Radisson Blu Carlton v Bratislave, kde sme videli nové trendy, získali inšpiráciu a motiváciu zo sveta hotelierstva a gastronómie od svetových a slovenských profesionálnych barmanov, baristov a šéfkuchárov. Tento deň si užili žiaci z odborov hotelová akadémia, kuchár a hostinský - z tried IV.A, IV.B I.A, I.B, a II.C.

• Párty na internáte

• 7. 5. 2024
        • Dňa 25.4.2024 sme sa stretli v kongresovej sále v prestrojení za rôzne reálne, nereálne a historické postavy. Kostýmovú párty slávnostne otvoril Stanislav Biharii svojím príhovorom, nasledovala pieseň v podaní Marka Bujnovského a Veroniky Žofčinovej. Ďalšou časťou zábavného večera boli súťaže a hlasovanie za najlepší kostým. Po malom občerstvení a fotení sa začala diskotéka. Tesne pred koncom sme ešte vyhlásili víťaza – vyhral kostým filmových postáv Mr. and Mrs. Smith. Svojou návštevou nás potešili pani učiteľky Višňovská, Šoltésová a Šimková. Veríme, že aj ony sa dobre zabavili.

• Šarišský závin

• 7. 5. 2024
        • Aj tento rok sme pre návštevníkov výstavy ZÁHRADA-ABC STAVEBNÍCTVA upiekli 15 m dlhý šarišský závin, v ktorom bolo ukrytých 30 žetónov so zaujímavými výhrami.

• Pravda o drogách

• 7. 5. 2024
        • Zo všetkých strán na nás útočia rôzne nebezpečenstvá, ktoré môžu vážne ohroziť naše zdravie. Takýchto nástrah je veľmi veľa, ale jedna z nich je v poslednej dobe priamou hrozbou – droga. Droga sa stala reálnym problémom našej spoločnosti.

Preto sa séria prednášok, ktorú dňa 23.04.2024 na našej škole uskutočnil p. Daniel Rusinko z občianskeho združenia „Slovensko bez drog“ volala: „Pravda o drogách“. Pútavou formou spojenou so skutočnými príbehmi vysvetľoval študentom prvých ročníkov, čo môžu tieto, v podstate jedy spôsobiť ich zdraviu a celému životu.

Vzhľadom na to, že počet drogovo závislých stále vzrastá, musíme aj v škole venovať stále viac pozornosti protidrogovej prevencii a poučiť mladých ľudí o tomto nebezpečenstve.

Forma tejto výchovno–preventívnej aktivity žiakov veľmi oslovila, bez zábran sa aktívne zapájali do jej priebehu. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Mgr. Štefan Glosík – sociálny pedagóg