• Zastavme násilie v čase izolácie

     • Z dôvodu mimoriadnej situácie súvisiacej s ochorením COVID-19 sú mnohé deti, mladí, dospelí izolovaní, frustrovaní, ohrození vplyvom a nárastom patologických javov, závislosti členov domácnosti.  Nemôžeme byť osobne pri každom človeku, ale môžeme byť solidárni a ohrozeným skupinám podať pomocnú ruku.  

     • Výzva od p. učiteľky Zákutnej: "Zacvičte si!"

     • Budúcu stredu (22.4.2020) sa uskutoční historicky najväčšia online hodina telesnej a športovej výchovy a snahou organizátorov je prilákať k cvičeniu čo najväčší počet ľudí s cieľom vytvoriť svetový rekord. Hlavnou myšlienkou tohto online podujatia je prostredníctvom 30-minútového cvičenia zjednotiť celý svet. Stačí sa pridať na stránku podujatia, budúcu stredu 22.apríla o 14:30 byť online a zacvičiť si spolu s cvičiteľkou a športovými priateľmi z celého sveta. 

      Bližšie informácie sa dozviete na: 

      https://www.facebook.com/events/1080597062310488/?__mref=mb

     • Kávová konferencia

     • Dňa 21.2.2020 sa v Trnave konala "Kávová konferencia", ktorú zorganizoval Medzinárodný kávový inštitút. Účastníkom konferencie bol aj náš úspešný žiak Bohdan Shevchenko spolu s majsterkami odborného výcviku p. Pulščákovou a p. Horovskou. 

      Dozvedeli sa mnoho nových a zaujímavých informácií, ktoré Bohdan určite využije pri účasti na baristických súťažiach. 

     • Sv. Valentín

     • Láska a dobré jedlo patria k sebe. Pod týmto heslom si pre nás žiaci v piatok pripravili valentínsky obed ❤️

     • Získali sme zlato a striebro - 27. ročník VEĽTRHU GASTRONÓMIE DANUBIUS GASTRO 2020 INCHEBA EXPO BRATISLAVA

     • V dňoch 23. až 26. januára 2020, v spoločnej Expozícii SZKC a generálneho partnera SZKC METRO Cash & Carry, aj tento rok prebiehala už tradičná gastronomická súťaž organizované SZKC - 21. ročník súťažnej výstavy POÉZIA V GASTRONÓMII.

      V kategórii KUCHÁR JUNIOR nás reprezentovali naši dvaja žiaci - Jakub Lux a Dávid Bouška, ktorí získali krásnu striebornú medialu. 

       

      24. január sa na veľtrhu stal dňom ukážok najlepších baristických zručností študentov z 13 slovenských škôl. V rámci 6. kola súťaže "BARISTA CUP" junior, ktoré sa konalo v kávovom mestečku, súťažili aj naši žiaci Bohdan Shevchenko a Mykhailo Savisko. 

      Bohdan Shevchenko skončil na 1. miesto v kategórii starších študentov. K umiestneniu mu srdečne blahoželáme.

     • Kurz carvingu

     • Naši žiaci sa opäť naučili niečo nové. Absolvovaním kurzu carvingu získali cenné skúsenosti.

     • Maratón písania listov

     • Minulý týždeň sa žiaci prvého a druhého ročníka na hodinách OBN zapojili do celosvetovej akcie pod záštitou Amnesty International zameranej na ochranu ľudských práv. Písali listy štátnym predstaviteľom napr. Bieloruska, Mexika či Iránu, kde sú mnohí nevinní nespravodlivo väznení, podrobení neľudskému správaniu alebo čakajú na vykonanie trestu smrti. Veríme, že im aj naše listy pomôžu dosiahnuť spravodlivosť.

     • EŠTE SÚ VOĽNÉ MIESTA, MÁTE MOŽNOSŤ SA PRIHLÁSIŤ

     • Na našej škole sa bude opäť organizovať BARMANSKÝ KURZ. Cena kurzu je 120 €. Záujemcovia sa môžu prihlásiť u p. majsterky Krasnayovej.

      Pre šikovné ruky sa bude organizovať aj CARVINGOVÝ KURZ začiatočníkov. Cena kurzu je 70 €. Záujemcovia sa môžu prihlásiť u p. majstra Kolesára. 

     • Finále vzdelávaco - súťažného projektu ST. NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT 2019

     • V tomto školskom roku sa konal 1. ročník vzdelávaco - súťažného projektu ST.NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT, ktorý je určený pre študentov SOŠ a Hotelových akadémií.  Projekt pozostával z workshopov - súťažných kôl organizovaných spoločnosťou ST. NICOLAUS v spolupráci so slovenskou barmanskou asociáciou – SkBA na domácej pôde zapojených škôl. Na základe výsledkov testov, pozornosti a aktivity boli na každej škole vybraní 2 študenti, ktorí postupili do celoslovenského finále, ktoré sa konalo v Bratislave.

      Tohto finále sa za našu školu zúčastnili Šimon SasarákBohdan Shevchenko

     • "Barista Cup" junior - Nitra

     • Na Strednej odbornej škole gastronómie a cestovného ruchu v Nitre sa konalo posledné kolo súťaže "Barista Cup" junior.

      Našu školu reprezentovali Bohdan Shevchenko a Mykhailo Savisko, ktorí skončili na 8. a 9. mieste.

      Obom blahoželáme!

     • Sweetcup 2019

     • Dňa 28. novembra 2019 sme sa zúčastnili súťaže Sweetcup 2019. Bol to už 18. ročník medzinárodnej súťaže mladých talentov, ktorá sa konala na Strednej odbornej škole gastronómie a služieb v Prešove pod záštitou Prešovského samosprávneho kraja.

      Do medzinárodnej súťaže sa prihlásilo 20 škôl zo Slovenska, Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Gruzínska a Česka.  Témou súťaže v tomto ročníku bolo „Medové pokušenie“. Súťaž prebiehala v šiestich kategóriách, sprevádzaná mnohými sprievodnými akciami.

      Našu školu úspešne reprezentovali títo žiaci:

      Kategória "barista" - Šimon Slimak získal v zlatom pásme 2. miesto a Mykhailo Savisko v striebornom pásme 5. miesto

      Kategória "čašník - slávnostná tabuľa" - Lenka Piskurová a Sofia Prusáková získali v zlatom pásme 1. miesto

      Kategória "kuchár" - Judita Kollárová získala v bronzovom pásme 14.miesto

      Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme ďalšie úspechy. 

                                

     • Poznáme finalistov súťaže Skills Slovakia Junior GASTRO METRO CUP 2019/2020

     • Koniec roka je tradične stretnutím budúcich mladých kuchárov. Do 9. ročníka súťaže v školskom roku 2019/2020 sa prihlásili 20 žiaci hotelových akadémií a stredných odborných škôl. Splnili súťažné podmienky a 16 z nich prišlo 26. novembra prezentovať svoje umenie v gastronómii na Strednú odbornú školu hotelových služieb a obchodu v Nových Zámkoch. Finále 6 najlepších sa uskutoční na medzinárodnom veľtrhu gastronómie DANUBIUS GASTRO v bratislavskej Inchebe 23. januára 2020.

      Našu školu na tejto súťaži reprezentoval PATRIK KOSTELNÍK (IV.B) pod vedením p. majstra Damiána Kolesára. Patrik sa umiestnil na krásnom 8. mieste a stal sa druhým náhradníkom. Srdečne mu blahoželáme.

     • Deň otvorených dverí 2019 a vyhodnotenie súťaže "Zdravá výživa"

     • Dňa 29.10.2019 sa na pôde našej školy uskutočnil Deň otvorených dverí, počas ktorého mali žiaci základných škôl a ich zákonní zástupcovia možnosť prehliadnuť si priestory školy, oboznámiť sa s odbormi, ktoré škola ponúka, vypočuť si zážitky a skúsenosti žiakov z praxe v zahraničí, či na súťažiach. Rovnako pre návštevníkov boli pripravené hravé aktivity v anglickom jazyku a praktické ukážky zručností našich žiakov, ktoré si zdokonaľujú aj vďaka podpore Nadácie EPH. Návštevníci sa mohli osviežiť pri ukážke barmanského umenia, kedy im žiaci školy, ktorí absolvovali kurz barmanstva, ukázali kúzla miešania nápojov. 

      Žiaci základných škôl sa mohli zapojiť do súťaže "Zdravá výživa". Pripravili a priniesli naozaj zaujímavé a hlavne zdravé jedlá.

      Vyhodnotenie súťaže:

      1. miesto: Zeleninový šalát s kuracím mäsom - súťažiaci s kódmi 001 a 002

      2. miesto: Zeleninový šalát s olivami - súťažiaci s kódmi 005 a 006

      3. miesto: Kari kurací šalát s ananásom - súťažiaci s kódom 007

      _________________________________________________________________________

      Divácka cena: Rokfordské fazuľky - súťažiaci s kódom 019

      Škola s najvyšším počtom súťažiacichZŠ Sibírska, Prešov

       

      Výhercov budeme osobne kontaktovať.

       

      Televíznu reportáž si môžete pozrieť na https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328/202341 . (Správy RTVS z regiónov, 9:32)

       

     • ST. NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT

     • Dnešná doba kladie dôraz na nové znalosti barmana, barovú mixológiu, servis nápojov a prívetivé správanie k hosťom. V rámci projektu ST. NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT  lektor Tomáš Gyén – majster sveta v miešaní nápojov v kategórii nealkoholických koktailov z roku 2018 realizoval na našej škole dňa 25.09.2019 workshop.

      V rámci workshopu odovzdal účastníkom veľmi cenné vedomosti o nápojovej gastronómii, priblížil históriu a výrobu špičkových značkových liehovín, vín a sirupov. Na základe získaných vedomostí žiaci písali odborný test. Po vyhodnotení testu boli vybraní dvaja žiaci, ktorí postúpili do finále projektu ST. NICOLAUS YOUNG BARTENDERS TALENT, ktoré sa bude konať v Bratislave. 

      Za našu školu sa finále zúčastnia Erika Ptašinská a Patrícia Matolová. Budeme im vo finále držať prsty. 

       

       

       

     • EUROCUP 2019

     • V dňoch 23. a 24. októbra 2019 sa v priestoroch Hotelovej akadémie v Prešove uskutočnil 27. ročník medzinárodnej barmanskej súťaže v miešaní nápojov EUROCUP. Podujatie sa realizovalo pod záštitou AEHT – Asociácie európskych škôl hotelierstva a turizmu, Slovenskej barmanskej asociácie (SKBA) a Prešovského samosprávneho kraja.

      Obohatením podujatia bol 3. ročník súťaže „EUROCUP – BARISTICKÁ SÚŤAŽ“, ktorá bola do formátu EUROCUP zaradená v jubilejnom 25.ročníku v roku 2017. 

      Baristickej súťaže sa zúčastnil náš žiak Mykhailo Savisko.

      V rámci barmanstva súťažili Bohdan Shevchenko a Blanka Trebuňáková. V celkovom hodnotení skončil Bohdan na krásnom 11. mieste a Blanka na 20. Bohdan sa stal aj najúspešnejším reprezentantom PSK. Ako škola sme skončili na 6. mieste.

      Žiaci sa na súťaž mohli pripravovať aj vďaka podpore Nadácie EPH. Ďakujeme všetkým za úspešnú reprezentáciu školy.

     • Flairový kurz - free style v barmanstve

     • Chcete sa naučiť niečo nové a zaujímavé? Prihláste sa na "Flairový kurz - free style v barmanstve". Tento kurz sa bude organizovať na našej škole. Bližšie informácie získate u p. majsterky Krasnayovej.