• „Olympiáda o ľudských právach“ – VÝSLEDKY
     • „Olympiáda o ľudských právach“ – VÝSLEDKY

     •  

      1. miesto: Vološin Martin, Sasarák Šimon, 2.A

      2. miesto: Balog Ĺubomír, Mazúrová Viktória, 2.B
                        Berdis Jakub, Fendek Martin Štefan, 2.B

      3. miesto: Novický Christián, Dzvonár Richard, 1.A

      4. miesto: Jaššová Patrícia, Kundeková Alexandra, 2.C

      5. miesto: Piskurová Lenka, Kollárová Judita, 1.A

      12. 12. 2017 sa na pôde našej školy uskutočnilo celoškolské kolo vedomostnej súťaže „Olympiáda o ľudských právach“.  Súťaž bola organizovaná ako príspevok našej školy k celosvetovému dňu ľudských práv, ktorý si každoročne pripomíname 10. decembra. Zúčastnili sa ho  žiaci z prvého, druhého a tretieho ročníka. S potešením môžeme konštatovať, že o tento ročník súťaže prejavili študenti mimoriadny záujem. Z niektorých tried súťažilo nie jedno družstvo, ale tri družstvá. Súťaž prebiehala vo výbornej atmosfére.

      Výhercom za obdivuhodné znalosti srdečne blahoželáme a všetkým ostatným ďakujeme za účasť a záujem o túto problematiku.

       

      PhDr. Marián GOGA
      PhDr. Jaroslav KONÍČEK

     • DOD je za nami

     • Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili dnešného Dňa otvorených dverí. Výhercom súťaže "Varíme zdravo" gratulujeme. Tešíme sa na Vás aj na budúci rok. 

     • Zapojte sa a vyhrajte zaujímavé ceny

     • Dňa 20.11.2017 o 12:00 hod. štartuje v poradí už šiesty ročník finančno-vedomostnej súťaže s názvom FINANČNÁ OLYMPIÁDA.

      Pre troch najúspešnejších riešiteľov sú i v tomto roku pripravené atraktívne ceny:

      1. miesto - MacBook pre študenta a 2000 € pre školu

      2. miesto - iPad Mini pre študenta a 1000 € pre školu

      3. miesto - iPod Nano pre študenta a 500 € pre školu

      Súťažiť sa bude celkovo v troch kolách. Prvé dve kolá prebehnú formou online testu, počas ktorého môžu študenti využívať akékoľvek dostupné pomôcky. Finálové kolo bude prezenčné, 20 najúspešnejších riešiteľov si vo finálovom kole koncom apríla 2018 zmeria svoje finančné vedomosti v priestoroch Nadácie PARTNERS. Do súťaže bude zaradený každý študent strednej školy, ktorý na webovej stránke www.financnaolympiada.sk vyplní test a následne sa zaregistuje prostredníctvom online formulára. 

      Viac informácií u p. uč. Šofranko Minaričovej. 

       

       

       

     • Deň školských knižníc

     • Pripomenuli sme si ho s II. A triedou  návštevou Knižnice P. O. Hviezdoslava, ktorá sídli v budove Bosákovej banky v Prešove. V rámci prezentácie sme sa dozvedeli niečo o histórii budovy, ale hlavne o histórii knižnice, o jej zakladateľovi, o knižnom fonde a spôsobe požičiavania kníh. Prešli sme aj priestormi študovne  a  čitárne . Veríme, že mnohí z nás si po tejto návšteve  nájdu cestu ku knihe  a stanú sa členmi niektorej z knižníc , napríklad práve  -  Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove.

     • Deň zdravej výživy

     • Svetový deň výživy sa oslavuje každoročne 16. októbra už od roku 1981 na základe rozhodnutia konferencie OSN. V tento deň bola v roku 1945 založená Organizácia OSN pre výživy a poľnohospodárstvo.

      Tomuto dňu  venujeme v našej škole pozornosť už niekoľko rokov. Usporadúvame rôzne akcie,  ktorými  sa snažíme poukázať na možnosti zdravej stravy, ktorá môže vyzerať lákavo a chutne.

      25. októbra pripravili naši žiaci ukážky zeleninových a ovocných jedál, ktoré ulahodili každému  oku a presvedčili nás o tom, že zdravá strava je ozaj chutná. Prekvapili aj zaujímavými  nápojmi  z  plodov jesene.

      Ďakujeme všetkým , ktorí sa do  akcie zapojili. Ukázali svoju  tvorivosť, nápaditosť, originalitu a určite  nám  spríjemnili  tento deň.

      Organizátorky   podujatia  p. učiteľka  Ďurkáňová,  p. učiteľka Vašková.

      Fotografie si môžete pozrieť vo fotoalbume: https://skolamladost.edupage.org/album/?

       

    • Vzdelávací program
     • Vzdelávací program

     • 18. októbra sa žiaci III.B, IV. A a IV. B zúčastnili vzdelávacieho programu orientovaného na zvýšenie povedomia rovnosti, práva na rovnaké zaobchádzanie a práva na rozvoj vlastnej individuality bez ohľadu na rodové stereotypy. Program, organizovaný občianskym združením Mymamy, je výstupom projektu Slovensko bez násilia páchaného na ženách. Jeho súčasťou je aj prevencia a eliminácia domáceho násilia.

    • SLOVAK BARISTA CUP junior
     • SLOVAK BARISTA CUP junior

     • Naši baristi nesklamali. V Trnave na "SLOVAK BARISTA CUP junior" získal Šimon Petrík, pod vedením p. majsterky Mikolajovej, krásne 3. miesto. Blahoželáme

    • 2. ročník Dňa otvorených dverí Ústavného súdu SR
     • 2. ročník Dňa otvorených dverí Ústavného súdu SR

     • 29. septembra žiaci IV.C a II.A triedy navštívili Košice a zúčastnili sa 2. ročníka Dňa otvorených dverí Ústavného súdu SR. S modrými balónikmi si prešli priestory, ktoré nie sú bežne prístupné verejnosti, vypočuli si odborný výklad o postavení, histórii a úlohách tejto štátnej inštitúcie, videli slávnostné otvorenie v zasadacej miestnosti za účasti predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej. S ošetrovateľmi na nádvorí si vyskúšali, ako sa správne poskytuje prvá pomoc, prispeli do zbierky s názvom „Ústavný súd za záchranu života“ na externý automatizovaný defibrilátor (AED) a prezreli si umelecké diela našich výtvarníkov v priestoroch hlavnej budovy. Program sa žiakom páčil a bol to pre nich určite nevšedný zážitok. 

      Viac fotografií si môžete pozrieť vo fotoalbume:

       

    • Piknikové čítanie
     • Piknikové čítanie

     • Veľmi peknú akciu sme zažili v stredu a vo štvrtok  27. a 28. septembra, keď sme sa zúčastnili  podujatia , ktoré usporiadala Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove. V rámci festivalu Prešov číta rád  sme sa zapojili do Piknikového čítania. Našli sme  zaujímavé zákutia v okolí nášho mesta, ale aj v priestoroch školy. Stalo za to prísť, zažiť úžasné chvíle nielen s knihou v ruke, aj so šálkou kávy a nejakou tou sladkosťou. Spolu so štvrtákmi sme zašli k historickým pamiatkam v Solivare, do parku Pánska záhrada v Nižnej  Šebastovej, ale nemuseli sme ani ďaleko ísť, lebo  pekné a zaujímavé miesta nám poskytli  aj exteriérové  priestory našej školy.

      Viac fotografií nájdete vo fotoalbume. 

     • Tento týždeň končí platnosť Preukazu ISIC/EURO26 tým žiakom, ktorí si platnosť zatiaľ neobnovili.

      Na škole si známku ISIC 09/2018 môžete objednať už len do konca septembra, teda tento týždeň. Nové preukazy ISIC si v škole objednať môžete. 

      Od 01.10.2017 sa bude dať známka ISIC 09/2018 objednať a uhradiť len cez www.objednaj-preukaz.sk s doručením na domácu adresu.

      Ak si predlžíte preukaz včas, nezostane bez zľavy ani jeden deň.

      Ako to vidia žiaci ktorí už poznajú výhody preukazu ISIC, si môžete pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=07TXVp8rjss.

    • Šance a možnosti v tomto školskom roku
     • Šance a možnosti v tomto školskom roku

     • Ste ten/tá, ktorý/-á je ochotný/-á pracovať na sebe? Máte možnosť prihlásiť sa do e-learningového programu (učenie cez internet) „Viac ako peniaze“. Dozviete sa ako pracovať s peniazmi tak, aby Vám nechýbali, máte možnosť získať certifikát medzinárodnej organizácie Junior achievement. Chce to asi hodinu týždenne, funkčný e-mail a prísť sa čo najskôr (do 30.9.2017) prihlásiť u p. Kožlejovej.  Ak to nestihnete osobne, napíšte e-mail na:  dana.kozlejova@gmail.com. Potrebujem vedieť Vaše meno, priezvisko, e-mail (predpokladám že ten, z ktorého budete písať) a dátum narodenia.  

    • Aj takto môže vyzerať zoznámenie sa s novými spolužiakmi a triednou učiteľkou
     • Aj takto môže vyzerať zoznámenie sa s novými spolužiakmi a triednou učiteľkou

     • I.A nemala vyučovanie ani 5.9.2017. Žiaci navštívili Ekocentrum Holá Hora v Prešove. V sprievode nadšenej a vtipnej pracovníčky centra pani Dagmar Zuščákovej absolvovali pútavé a veselé ekopátranie, spoznávanie rastlín v Ekoparku, navštívili aquaterárium, kŕmili zver, spoznávali exotické vtáctvo a osviežili si vedomosti o dôvodoch a spôsoboch separácie odpadov. S triednou učiteľkou Adrianou Višňovskou mali icebreaking aktivity, pri ktorých sa navzájom lepšie spoznali. Zdá sa, že po dnešnom dni sa ľady v novom kolektíve prelomili. Prvákom želáme úspešný začiatok školského roka a množstvo nových pekných priateľstiev.

      Viac fotografií nájdete vo fotoalbume. 

    • III.B v Prahe
     • III.B v Prahe

     • V dňoch 8.6. - 10.6. 2017 sme navštívili metropolu Čiech. Pre mnohých z nás to bola prvá návšteva hlavného mesta Českej republiky. Navštívili  sme Petřín. Kto chcel, mohol vyjsť na Petřínsku rozhľadňu. Odvahu sme nabrali štyria. Z hora bol krásny pohľad na celú Prahu. Ďalej sme pokračovali na Pražský hrad. Mali sme čo obdivovať. Presunuli sme sa na Karlov most, Staromestské námestie. Videli sme pražský Orloj. Predposlednou zástavkou bolo Václavské námestie. Druhý deň ráno naša cesta smerovala do Zoo. Pre niektorých to bola prvá jazda  metrom. V Zoo každého očarilo a oslovilo niečo iné. Potom sme sa opäť  previezli  metrom  na Hradčany. Obdivovali sme krásny výhľad. Zišli sme k Vltave, okolo ktorej sme došli až na Václavské námestie. V sobotu nás čakali nákupy v nákupnom  centre Palladium. Zároveň  sme sa tešili na cestu domov. V rýchliku unavení, no so zážitkom na celý život, sme spomínali, čo sme zažili. Bol to jeden neopísateľný výlet, na ktorý nikdy nezabudneme.

     • Zmena stravovacieho systému

     • Od 4.9.2017 je aktívny nový elektronicky stravovací systém. 

         Žiaci a učitelia sa na stravu prihlasujú pomocou užívateľského mena a hesla platného pre prístup do Edupage AscAgendy.
      Po prihlásení kliknite na ikonku Školská jedáleň. Objaví sa jedálny lístok na príslušný týždeň. Na konci jedálenského lístka je odkaz na platby. Odkliknutím možte zistit číslo účtu a variabilný symbol na úhradu stravného.  

         Pre objasnenie tejto zmeny a čo z toho vyplýva pre stravníkov /žiakov, zamestnancov, ostatní stravníci/
      si prečítajte nasledové materály:

      Popis stravovacieho systému pre interných stravníkov:  Zmena_stravovacieho_systemu_skola.pdf
      Popis pre externých stravníkov a dôchodcov:   Zmena_stravovacieho_systemu_externisti.pdf