Vedeli ste, že okrem polície, hasičov, záchranárov, horských a banských záchranárov a ďalších sú súčasťou integrovaného záchranného systému (IZS – tiesňové volania 112) aj kontrolné chemické laboratóriá civilnej ochrany? Dňa 27. februára sme sa s ich zástupcami rozprávali o ich úlohách a spôsobe práce. Mali sme možnosť vidieť ich pojazdné laboratórium, vybavenie na identifikáciu radiácie a chemických látok, ktoré by mohli ohroziť ľudské zdravie či životy. Volajú ich všade tam, kde sa vyskytnú alebo by sa mohli vyskytnúť potencionálne hrozby a sú neviditeľnou oporou ostatných záchranných zložiek.
Pri tejto príležitosti sme boli zároveň pozvaní na prehliadku úkrytu civilnej ochrany pod prešovskou Kalváriou. Navštívili sme riadiace centrum, technologické a aj obytné zázemie krytu. Vypočuli sme si množstvo informácií a videli vybavenie sčasti funkčné a sčasti s už muzeálnou hodnotou. Pozrite fotky 👀. Skvelý zážitok. Ďakujeme.
V rámci výkladu sme si tiež pripomenuli, že na privolanie pomoci integrovaného záchranného systému slúži jednotné číslo tiesňového volania 112, a to preto, lebo niekedy volajúci nevie vyhodnotiť sám, aký typ pomoci potrebuje. IZS však hlavne koordinuje jednotlivé zložky pri vykonávaní činností a opatrení súvisiacich s poskytovaním pomoci v tiesni, aby boli rýchle a maximálne predišli možným škodám . Avšak čísla 150, 155, 158 či 159 sú vždy platné. Na záver je potrebné dodať, že zneužívanie tiesňových liniek nie je ojedinelé, je trestné, no predovšetkým môže spôsobiť, že pomoc v ozajstnej núdzi nepríde včas.