• Tento týždeň končí platnosť Preukazu ISIC/EURO26 tým žiakom, ktorí si platnosť zatiaľ neobnovili.

      Na škole si známku ISIC 09/2018 môžete objednať už len do konca septembra, teda tento týždeň. Nové preukazy ISIC si v škole objednať môžete. 

      Od 01.10.2017 sa bude dať známka ISIC 09/2018 objednať a uhradiť len cez www.objednaj-preukaz.sk s doručením na domácu adresu.

      Ak si predlžíte preukaz včas, nezostane bez zľavy ani jeden deň.

      Ako to vidia žiaci ktorí už poznajú výhody preukazu ISIC, si môžete pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=07TXVp8rjss.

    • Šance a možnosti v tomto školskom roku
     • Šance a možnosti v tomto školskom roku

     • Ste ten/tá, ktorý/-á je ochotný/-á pracovať na sebe? Máte možnosť prihlásiť sa do e-learningového programu (učenie cez internet) „Viac ako peniaze“. Dozviete sa ako pracovať s peniazmi tak, aby Vám nechýbali, máte možnosť získať certifikát medzinárodnej organizácie Junior achievement. Chce to asi hodinu týždenne, funkčný e-mail a prísť sa čo najskôr (do 30.9.2017) prihlásiť u p. Kožlejovej.  Ak to nestihnete osobne, napíšte e-mail na:  dana.kozlejova@gmail.com. Potrebujem vedieť Vaše meno, priezvisko, e-mail (predpokladám že ten, z ktorého budete písať) a dátum narodenia.  

    • Aj takto môže vyzerať zoznámenie sa s novými spolužiakmi a triednou učiteľkou
     • Aj takto môže vyzerať zoznámenie sa s novými spolužiakmi a triednou učiteľkou

     • I.A nemala vyučovanie ani 5.9.2017. Žiaci navštívili Ekocentrum Holá Hora v Prešove. V sprievode nadšenej a vtipnej pracovníčky centra pani Dagmar Zuščákovej absolvovali pútavé a veselé ekopátranie, spoznávanie rastlín v Ekoparku, navštívili aquaterárium, kŕmili zver, spoznávali exotické vtáctvo a osviežili si vedomosti o dôvodoch a spôsoboch separácie odpadov. S triednou učiteľkou Adrianou Višňovskou mali icebreaking aktivity, pri ktorých sa navzájom lepšie spoznali. Zdá sa, že po dnešnom dni sa ľady v novom kolektíve prelomili. Prvákom želáme úspešný začiatok školského roka a množstvo nových pekných priateľstiev.

      Viac fotografií nájdete vo fotoalbume. 

    • III.B v Prahe
     • III.B v Prahe

     • V dňoch 8.6. - 10.6. 2017 sme navštívili metropolu Čiech. Pre mnohých z nás to bola prvá návšteva hlavného mesta Českej republiky. Navštívili  sme Petřín. Kto chcel, mohol vyjsť na Petřínsku rozhľadňu. Odvahu sme nabrali štyria. Z hora bol krásny pohľad na celú Prahu. Ďalej sme pokračovali na Pražský hrad. Mali sme čo obdivovať. Presunuli sme sa na Karlov most, Staromestské námestie. Videli sme pražský Orloj. Predposlednou zástavkou bolo Václavské námestie. Druhý deň ráno naša cesta smerovala do Zoo. Pre niektorých to bola prvá jazda  metrom. V Zoo každého očarilo a oslovilo niečo iné. Potom sme sa opäť  previezli  metrom  na Hradčany. Obdivovali sme krásny výhľad. Zišli sme k Vltave, okolo ktorej sme došli až na Václavské námestie. V sobotu nás čakali nákupy v nákupnom  centre Palladium. Zároveň  sme sa tešili na cestu domov. V rýchliku unavení, no so zážitkom na celý život, sme spomínali, čo sme zažili. Bol to jeden neopísateľný výlet, na ktorý nikdy nezabudneme.

     • Zmena stravovacieho systému

     • Od 4.9.2017 je aktívny nový elektronicky stravovací systém. 

         Žiaci a učitelia sa na stravu prihlasujú pomocou užívateľského mena a hesla platného pre prístup do Edupage AscAgendy.
      Po prihlásení kliknite na ikonku Školská jedáleň. Objaví sa jedálny lístok na príslušný týždeň. Na konci jedálenského lístka je odkaz na platby. Odkliknutím možte zistit číslo účtu a variabilný symbol na úhradu stravného.  

         Pre objasnenie tejto zmeny a čo z toho vyplýva pre stravníkov /žiakov, zamestnancov, ostatní stravníci/
      si prečítajte nasledové materály:

      Popis stravovacieho systému pre interných stravníkov:  Zmena_stravovacieho_systemu_skola.pdf
      Popis pre externých stravníkov a dôchodcov:   Zmena_stravovacieho_systemu_externisti.pdf

    • Máme za sebou 0. ročník EKOTURISTIKY
     • Máme za sebou 0. ročník EKOTURISTIKY

     • Trieda 1.A sa spolu s triednou uč. Kožlejovou a p. uč. Šoltésovou zúčastnila pomocných prác na oprave Šarišského hradu. Počasie im prialo a tak zažili pekný deň s pocitom, že aj oni prispeli k záchrane tejto krásnej historickej pamiatky u nás na Šariši.

      O tejto krásnej aktivity písali aj na FB Šarišského hradu: 

      https://www.facebook.com/groups/61795745821/permalink/10155203333650822/

      Chceme pochváliť viacerých žiakov, za ich prístup, ale najviac si našu pochvalu zaslúžia Erika Ptašinská a Erik Mizerák.

      Na budúci školský rok plánujeme túto akciu znova. Ak máte návrhy, kde by sme vedeli pomôcť, dajte vedieť.

    • Ako si usporiadať život - beseda
     • Ako si usporiadať život - beseda

     • Dňa 18. 5. 2017 sa žiakom 1.A a 1.B triedy prihovoril duchovný Mgr. Peter Gazda - Farnosť Solivar.

      Na základe životných príbehov poukázal na dôležitosť vzťahov – telo, priateľstvo, obeta.

      Byť hlbokým človekom znamená rozmýšľať o hodnotách života. Študovať – čítať.

      Pomôcť vnútorne zraneným. Nikoho nezneužívať. Rešpektovať názor iných. Neubližovať.

    • Exkurzia Osvienčim - Krakow
     • Exkurzia Osvienčim - Krakow

     • 26.4.2017  sa uskutočnila dlho očakávaná exkurzia žiakov našej školy v koncentračnom tábore Osvienčim a návšteva starobylého mesta Krakow. Tejto akcie sa zúčastnili žiaci hlavne prvého a druhého ročníka (v počte 41).

      Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau bol najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. Bol zriadený v roku 1941 neďaleko poľského mestečka Osvienčím. Auschwitz sa stal symbolom holokaustu a genocídy asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí.

      Vraví sa, že prevencia je najjednoduchší spôsob ako predchádzať extrémizmu. Keď naši študenti na vlastné oči videli hrôzy holokaustu, tak veríme, že to prispeje k eliminácii prejavov rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, extrémizmu a ostatných foriem intolerancie na Slovensku.

      Odchádzali sme plní emotívnych zážitkov a dojmov, a to aj vďaka tomu, že sme mali veľmi fundovaných a erudovaných sprievodcov.

      Ing. Miriama Minaričová
      PhDr. Marián Goga

       

      Fotografie nájdete vo fotoalbume. 

       

       

    • Nové učebnice anglického jazyka
     • Nové učebnice anglického jazyka

     • Vo štvrtok (27.4.2017) boli žiaci III. B triedy nápomocní pri prezentácii novej učebnice Solutions vydavateľstva Oxford University Press v Metodicko-Pedagogickom centre v Prešove. S pani PaedDr. Danicou Gondovou, PhD. absolvovali demonštračnú vyučovaciu hodinu pre účastníkov seminára. Spolupráca žiakov a lektorky bola obojstranne prospešná a žiaci najviac ocenili, že nadobudli novú aktuálnu slovnú zásobu na tému Mobilná komunikácia.

      Fotodokumentáciu nájdete vo fotoalbume. 

    • Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera 2017
     • Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera 2017

     • V mesiaci apríl sa naši baristi Martin Vangor, Šimon Petrík a Šimon Slimák zúčastnili baristickej súťaže Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera 2017, ktorá je súčasťou série súťaží "SLOVAK BARISTA CUP" Junior. Chlapci získali ďalšie cenné body do celkového hodnotenia a umiestnili sa na krásnom druhom mieste - Martin Vangor a štvrtom mieste - Šimon Petrík

      Fotografie zo súťaže si môžete pozrieť vo fotoalbume. 

    • Náš úspešný žiak
     • Náš úspešný žiak

     • Hoci je len v treťom ročníku, už maká naplno v kuchyni ako ostatní vyučení kuchári. Reč je o našom študentovi Jakubovi Zajakovi. Už v tomto veku úspešne začína svoju profesionálnu kariéru. Viac si o ňom môžete prečítať na: 

      http://www.povecernik.sk/spravy-presov/207739/student-jakub-zajak-pri-vareni-sa-pozera-na-tatranske-konciare

       

       

     • Dňa 27.3.2017 sa na našej škole uskutočnila súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Tretie miesto získala Alexandra Smiková (III.B), na druhom mieste skončila Michaela Chovancová (III.A) a prvenstvo si odniesla Lenka Berdisová (I.A). Všetkým ďakujeme za účasť a víťazom blahoželáme.

      Fotografie nájdete vo fotoalbume.  

    • ROZHODNI SA SPRÁVNE
     • ROZHODNI SA SPRÁVNE

     • Posledný ročník základnej školy vôbec nie je jednoduchý. Práve naopak. Mladý človek dospieva. Nadväzuje vzťahy. Kamarátstva. Učí sa, ako čo vo svete funguje. A tiež objavuje ako funguje on sám. A spoznať sám seba, to je veru zložitý proces.

      Navyše je koniec základnej školy aj časom rozhodnutí. Tlaku. Zo strany školy. Rodičov. Aj zo strany samého seba. Urobiť rozhodnutie je psychicky náročné. A obzvlášť, keď ide o našu budúcnosť.

      Kam budú viesť moje kroky ďalej?

      Čomu sa chcem v budúcnosti venovať?

      Čo ma bude napĺňať?

      Akú školu si mám zvoliť?

      Nebudem to neskôr v živote ľutovať?

      Je to dobré rozhodnutie?

       

     • Blahoželáme víťazom

     • prvého hodnotenia  nášho motivačného programu. Nepatríte k odmeneným? Chcete patriť? V druhom polroku skúste:

      • Učiť sa, chodiť do školy, neporušovať školský poriadok – veľa bodov pri jednotlivcoch a tým aj pre triedu sa pripísalo ale aj odpísalo po klasifikačnej porade. Máte v triede slabších žiakov? Pomôžte im byť lepšími. 
      • Nemali ste body za prax? Veďte si slovník, body si nechávajte zapisovať hneď po skončení praxe majstrami. Kontrolujte si mesačne, či ich máte zapísané v tabuľke. Ak nie, obráťte sa na majstra OVY, triedneho učiteľa.
      • Tak ako body získavate, tak ich máte možnosť aj stratiť – pozor napr. napomínanie, na neospravedlnenú neúčasť na akciách počas praxe, neobjednanú stravu v čase praxe, zápisy, pokarhania, znížené známky zo správania a pod..
      • Chcete body získavať? Buďte aktívni, pracujte na sebe a pre iných. Zapájajte sa do súťaží, akcií školy, odporúčajte našu školu svojim priateľom, známym, príďte s návrhom urobiť niečo užitočné, prospešné.

      Ako to dopadne na konci školského roka? Odmeny sú vyššie, minimálne žolík sa každému zíde. Aby ste patrili medzi odmenených, musíte preto niečo urobiť. Program je otvorený Vašim návrhom, pripomienkam.